İstiklal Marşını Kim Yazdı ?

Kurtuluş Savaşı yılları yaşanan dönemlerde  yeni kurulmuş olan  Türk Devleti için bağımsızlığı simgeleyen bir milli marşa ihtiyaç vardı. Milli Eğitim Bakanlığı (Maarif Vekaleti), milli marş yazılmasıyla ilgili bir yarışma düzenledi

Yarışmayı kazanacak olan esere 500 Lira ödül verileceği öngörülmüştü.Milli Marş Yarışmasına  724 eser katıldı. Konulan ödül sebebiyle Mehmet Akif (Ersoy) yarışmaya katılmamıştı. Yarışmaya katılan eserlerin hiç birisi milli duyguları tam olarak ifade edemediği için beğenilmemişti.

limontepe escort

Mehmet Akif’in yarışmaya katılmama nedenini Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey Meclis kürsüsünde açıkladıktan sonra, bu marşın yalnızca Akif tarafından yazılabileceği kanaati oluştu. Mehmet Akif’e 1921 senesinin başlarında  gönderilen mektupta yarışmaya istirak etmesi istenerek, bu hususta ortaya konulan para ödülünün kendisi için kaldırılabileceği ifade edildi.

Bunun üzerine Mehmet Akif1921 yılı Şubat ayı içerisinde Ankara’da Taceddin Dergahı‘nda yazmış olduğu şiiri yarışmaya gönderdi. Mehmet Akif Ersoy’un Kahraman Ordumuza ithaf ederek yazdığı şiir, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylamada istiklal marşı milli marş olarak kabul edildi.

Bu makale belirlenen kaynakçalara göre yeniden yazılarak, Ahmet Korkmaz tarafından 23 Şubat 2018 Cuma günü yayınlanmıştır .

Bir cevap yazın