Allah Herşeyi Görür ve İşitir

Allah Her Şeyi İşitir, Bilir ve Görür

Allah her şeyi işitir

İşitmek Yüce Allah’ın sıfatlarından biridir. Allah her şeyi sonsuz olarak işitir. Ama  onun işitmesi başka varlıklara asla  benzemez. Çünkü diğer varlıklar, işitmek için kulağa veya başka şeylere ihtiyaç duyar. Oysaki Allah’ın işitmek için herhangi bir alete veya organa ihtiyacı kesinlikle  yoktur. Biz insanlar da görürüz  ve kulağımızla işitiriz. Gündüz saatlerinde  ve gözümüze yakın  yerleri görebiliriz . Ancak sadece vücuduuzun belli sınırları içerisinde  duyabiliriz. Bilgimiz ise gördüğümüz, duyduğumuz ve düşündüklerimizle sınırlıdır. Ancak Allah (c.c.) ‘nin böyle şeylere ihtiyacı yoktur. O her şeyi işitir, görür ve bilir. Yüce Allah sonsuz bilgi sahibidir. Allah’ın bilgisi kusursuzdur ve noksandır. Allah (c.c.) geçmişteki, şu andaki ve gelecekteki durumlarımızı şüphesiz iyi bilir. Bütün bunları bilmek Allah’ın sonsuz kudretindendir.

Gizli açık, fısıltı halinde, yavaş sesle, yüksek sesle ne söylenirse hepsini işitir.Allah her şeyi görüp işitir  ve bilir. Her şeyden en küçük ayrıntısına kadar haberdardır.  Kur’an-ı Kerim’de “Bilin ki Allah işitir ve bilir”( Bakara suresi ayet 181) buyrulur.

 

Allah Herşeyi Görür

Allah her şeyi görür. Hiçbir şey onun görmesinden gizli olamaz. Allah gizli olan,  açık olan, aydınlık olan , karanlık olan herşeyi  görür. Allah’ın görmesi bizim görmemiz gibi herhangi bir organ veya aletle değildir. Bir ayette “… Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı noksansız görür.”  buyrulur.

 

Bir cevap yazın