Allah (c.c.) Rahman ve Rahimdir 

Rahman ve Rahim Sıfatlarının Anlamları Nelerdir ?

Allah’ın birçok sıfatları bulunur.. Bu sıfatlar binlerce kelimeyle belirtilir. bu sıfatların tamamı  Kuranı Kerim’de bulunmaktaır.

olgun escort bayan
Allah, tevhidi bu sebepten dolayı  İslam’ın merkezine koymuştur. Rahman ve Rahim kavramları da Allah’ın sıfatıdır. Rahman ve Rahim, besmelede yer alan Allah’ın isimleri ve sıfatlarıdır.

Rahman Ne demektir ?

Rahman ism-i şerifi, dünyada, dost olsa da  düşman olsa da, layık olsa da olmasa da , mümin olsa da  kâfir olsa da , bütün yaratıklara rızık ve sonsuz  nimetler veren demektir.inanmayan tüm insanlara merhamet eden ve her çeşit  nimeti sürekli veren anlamlarına gelir

Rahmân, “çok rahmet sahibi, çok  merhametli ve sonsuz rahmeti bulunan” anlamına gelir.

Rahmân kelimesi yalnızca  Allah’a ait bir sıfattır. Allah’tan başkasına verilmesi uygun değildir.

Rahmân Allah’ın özel bir ismi olduğu için  tam manasıyla tercüme edilemez. Bununla birlikte Türkçe’de onun tam karşılığı olmayıp onu tam ifade den bir kelime yoktur.

Rahim Sıfatının Anlamı Nedir ?

Rahîm ism-i şerifi ise, ahirette yalnız Müslümanlara merhamet eden demektir.

Rahman; Dünyada, bütün canlılara şefkat gösteren demektir.

Rahim, ahiret hayatında müminlere ihsan ve ikramda bulunan, acıyan anlamlarına gelmektedir.

Merhametin ve adaletin yegane tek yaratıcısı Allah’tır. Allah güç ve kudret sahibidir şüphesiz.

Yüce Allah, Rahman ismi ile dünya hayatımızı devam ettirme için birçok nimetler ve kolaylıklar verir. Örneğin bebeklik döneminde ve çocukluk dönemimizde iken korunmamıza, beslenmemize, güvenlik, sevgi ve şefkat gibi çeşitli ihtiyaçlarımızın karşılanması için bizleri bir aile içinde var ederek merhametini sunar.

 

 

Bir cevap yazın